Diagnóza z očí psa

Co umí veterinář vyčíst z očí vašeho psa a můžete i vy

Každý majitel zvířátka si někdy na tu veterinu zavolá o radu. Poradit po telefonu je někdy jednoduché, ale jindy zase může záchrana psího života záviset na správné reakci recepční, sestry či doktora. Tak tomu bylo i v následujícím případě.

Majitelka:
„Fena přivírá oči, vypadá to na zánět spojivek. Čím ji to mám vykapat? Počká to do pondělí?“

Recepční:
„Takto po telefonu těžko říct, co má fenka opravdu za problém. Je pátek a mohlo by se to přes víkend zhoršit. Raději přijeďte osobně, ať se nasadí včas správná léčba.“

Klientka poslechla a přijela s fenečkou ihned na kliniku. Milé šestileté fence koukám do očí, které bolestí přivírá a kladu otázky, které se vám teď budou zdát mimo mísu, tak jak se zdály tehdy majitelce.

Divné dotazy veterináře

„Měla nějaký úraz hlavy?“
„Ne.“
„Kdy hárala naposled?“
„Před dvěma měsíci.“
„Jak pije a čůrá?“
„Hodně.“

Zdají se vám otázky irelevantní k očnímu problému, se kterým fenka přišla? Čtěte dál, rozuzlení je víc než zajímavé.

Fenku kompletně klinicky vyšetřím, včetně měření teploty, poslechu srdce a pomalu začnu vysvětlovat majitelce, co jsem zjistila zdánlivě jednoduchými úkony, jako je pohled do očí a strčení teploměru do prdelky (odborně rekta; za co si dovolujeme jako veterináři dokonce účtovat peníze).

V jednom oku (konkrétně v jeho přední oční komoře) jsem objevila drobnou krváceninu (hyphemu), kterou můžou majitelé přehlídnout na tmavém pozadí duhovky. Vzhledem k tomu, že fenka neměla žádný úraz, musí být za krváceninou jiný problém. A to vážný.

psí oči
Psí oči – okno do duše a k diagnóze

Nečekaná diagnóza?

V mysli udělám bleskurychle diferenciální diagnózu uveitídy – lidsky řečeno, vezmu do úvahy všechny nemoci, které by tyto podivné příznaky zánětu uvnitř oka mohly způsobovat. Vyberu z nich tu nejpravděpodobnější. Vybrala jsem správně? Dále skládám doktorské puzzle následujícími dotazy:

„Kdy hárala?“ – potvrzuji si časový horizont
„Před 2 měsíci.“ – to je nejčastější doba, kdy se tento problém vyskytuje!
„Jak teď pije a čůrá?“ – potvrzuji si další klinický příznak mého podezření.
„Hodně.“ – odpověď zapadá do skládanky.
„Navrhuji vaší fence provést hematologické a biochemické vyšetření krve a USG (ultrasonografické) vyšetření bříška. Mám podezření, že má pyometru – hnisavý zánět dělohy. To, že má zánět v očích, je jenom projevem septického stavu.“

Další kousky puzzle díky vyšetřovacím přístrojům

USG (ultrasonografické vyšetření) potvrdilo pyometru – zánět dělohy, který se vyskytuje nejčastěji dva měsíce po hárání a projevuje se mimo jiné zvýšeným pitím a močením. Uveitída – zánět uvnitř oka nebývá zas tak častým doprovodným znakem.
Vyšetření krve potvrdilo septický stav – reakci organizmu na obrovský výskyt „špatných“ (tj. patogenních) bakterií v těle. Bílé krvinky vyletěli nahoru a bojovali s infekcí, která se rozšířila krví do celého těla.

Jede se na operační sál!

Fenka šla okamžitě na sál. Z těla se odstranila hnisem naplněná děloha i s vaječníky. Proběhla tedy život zachraňující kastrace.

V infuzi, která fence kapala celou dobu hospitalizace do žíly na přední nožce, dostala kromě důležitých tekutin také antibiotika.

Dopadlo to dobře. Roztomilá pacientka vběhla s výraznou úlevou do náruče majitelky už druhý den po operaci.

Dej pac
Ilustrační foto: Pac na to

Závěr s poučením aneb rada veterináře

Dovedete si představit, co by se mohlo stát, kdyby recepční doporučila majitelce kapat do očí jenom něco na zánět spojivek? Po víkendu by mohlo být pro fenku pozdě.

Naše odpověď v telefonu „Raději přijeďte“ není z rozmaru tahat majitele zbytečně do ordinace. Je ze zkušenosti, že i zdánlivá banalita z pohledu majitele, může být vážným problémem.

Naše zdánlivě jednoduché veterinární klinické vyšetření nám pomáhá odhalit příznaky, které může nezkušený majitel přehlídnout. Možná nevyčtete z očí zánět dělohy u feny tak jako veterinář, ale jako majitelé znáte svého mazlíka nejlépe a víte, kdy není ve své kůži.

Všímejte si, zda ty otvory na obou koncích psa fungují normálně, tzn. zda pesan normálně:

  • žere,
  • pije,
  • čůrá a 
  • kadí.
  • Možná dnes na vás kouká divně, protože dostal zase hnusné granule,
  • ale možná bolestivě přivírá oči,
  • leží, neskáče a 
  • chlastá jako duha, protože mu je pěkně blbě.

    Vy nemusíte vědět proč, od toho je veterinář. Vy si ale všimnete, že je něco jinak.

O dalších „něco jinak“ vám budu psát na tomto blogu, abyste i vy měli takové „veterinární minimum“ a byli pro vašeho psího parťáka taky i parťák do nepohody. Pokud nechcete nic zmeškat, přihlaste se k odběru Novinek od Vetiny a budou vám padat do vaší emailové schránky pravidelně.

Vzájemný respekt a důvěra majitele a veterináře je často prvním krokem k záchraně života psího člena rodiny, který stojí na vyšetřovacím stole (nebo pod ním).

Srozumitelně vysvětluji veterinární hantýrku a díky jednoduchým trikům a typům pomáhám majitelům pečovat o svého zvířecího parťáka i doma.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.