Zubní kámen u psa

Zubní kámen u psa. Kosmetická vada nebo tichý zabiják?

Zubní kámen u psů je větší problém, než se mnoho majitelů domnívá.

Už jenom při představě bolavého zubu, se vám křiví tvář. A představte si, že byste měli několik let trápení se zánětem dásní a kývajícími se zuby. To fakt nechcete. Ale ani váš pes.

Věděli jste, že…
bakterie ze zubního kamene se poškozenou dásní dostávají do krevního oběhu, tím do celého těla a rády se usídlí např. na srdečních chlopních, v játrech nebo ledvinách?
Takže zápach z tlamy není jenom „kosmetická vada“, ale zásadní zdravotní problém.

Kaskáda problémů způsobených zubním kamenem:

Zubní plak (měkký) – zubní kámen (tvrdý) -> zánět dásně -> ustupování dásně před zvětšujícím se kamenem -> porušení závěsného aparátu zubů -> paradentóza -> vypadávání zubů spojené se zánětem kosti, bolestí a zánětem šířícím se do celého těla.

Proč se zubní kámen tvoří?

  • Roli sehrává genetická predispozice a charakter chrupu. Malá plemena trpí na tvorbu zubního kamene násobně častěji než plemena velká.
  • Strava – měkká strava, drobné kousky. Když nemůže pes žvýkat dostatečně dlouho, jídlo hltá, nekouše, pak se zuby nezbavují plaku a časem se z něj vytvoří zubní kámen.

Co může zubní kámen v těle způsobit?

  • permanentní zánět v těle a vyčerpávání imunitního systému
  • bakteriální infekce a ní způsobené komplikace v podobě nosních píštělí (oronazální píštěl), abscesů pod okem (karnasiální absces)
  • endokarditídu – zánět výstelky srdce
  • paradentózu a následnou ztrátu zubů
  • zánět okostice a kostí
  • bolest
Zubní kámen se ukládá hlavně na stoličkách a špičácích

Jaká je prevence tvorby zubního kamene?

Je důležité začít včas. Solidní zubní kámen, který tvoří velkou vrstvu a zasahuje pod dáseň už bohužel kartáčkem ani žvýkacími kostičkami neodstraníte.

  • Nejefektivnější je mechanické čištění zubů. I u psů je možnost použít speciální zubní kartáček a pastu.  

    Nepoužívejte zubní pasty určené pro lidi. My pastu vyplivneme, ale psy ji polykají a můžou způsobit zažívací potíže.

    Mně se nejvíce osvědčil kartáček na prst z mikrovlákna, který se dá prát a při čištění máte více citu než s platovým kartáčkem. Na něj můžete nanést chutnou enzymatickou zubní pastu s masovou příchutí, takže je velká šance, že se pes bude na čištění i těšit.

Rada: začněte svého mazlíka navykat na čištění zubů co nejdříve, tzn. už jako štěně, i když má jenom dočasný chrup. Když ho budete za spolupráci chválit a odměňovat, stane se z toho pak příjemná rutina. Je o mnoho těžší navyknout na čištění zubů staršího psa.

  • Přípravky, které zpomalují tvorbu zubního kamene, zmírňují zánět dásní, dělají zubní kámen křehčím a tím pádem se jednodušeji odlupuje.

    Mezi majiteli jsou oblíbené přípravky s obsahem mořské řasy, které se přisypou do krmiva. Ze zažívacího traktu se účinné látky vstřebají do krevního oběhu a dostávají se do dásní, kde zmírňují zánět a zabraňují bakteriím v ulpívání.
     
  • Speciálně upravené granule jsou záměrně větší, aby zuby do nich zajeli, očistili se a až pak se rozdrobili. Různí výrobci krmiv mají své vlastní postupy a formule.
     
  • Žvýkací pamlsky – těch je spousta. Některé mají čistit zuby jenom mechanicky samotným žvýkáním. Efekt čistících tyčinek se ztrácí, když je pes nežvýká dost dlouho, ale na tři kousnutí má pamlsek v sobě.

Kůže, které se vyrábí např. ve tvaru kostí, způsobují často zažívací problémy. Jsou těžko stravitelná, většinou chemicky ošetřená a dlouze leží v žaludku. Psy pak můžou po nich zvracet. Také se nám nejednou stalo, že jsme tahali endoskopem chuchvalec kůže z jícnu, kde se psovi zasekl, protože ho pořádně nerozžvýkal, ale spolknul.

Jako smysluplná žvýkací varianta jsou enzymatické plátky na kousání, které krom mechanické očisty také vychytávají minerály ze slin, čím zpomalují jejich ukládání do zubního kamene.

Pokud zvykáte svého psa na čištění zubů od malička, stane se pro vás oba prospěšnou rutinou

Co dělat, když už pes zubní kámen má?

Pokud se už zubní kámen nashromáždil v takové míře, že způsobuje zánět dásně, ideální je nechat ho vyčistit u veterinárního lékaře zubním ultrazvukem.

Čištění zubním ultrazvukem se provádí v celkové anestezii. Ale nebojte se! Obavy z narkózy jsou mnohdy zbytečně veliké. Pokud je váš pejsek jinak zdravý, vyšetření krve a srdce neukazuje na žádný problém, lehká narkóza je bezpečná. Permanentní zánět v dutině ústní šířící se krví do celého organizmu, je pro tělo psa větší zátěž než krátkodobá narkóza.

Existuje samozřejmě i možnost komplikací, ale ty se snaží veterinární lékař důkladným vyšetřením pacienta předem eliminovat. V narkóze provede vašemu psovi dokonalou prohlídku celé dutiny ústní, která by při vědomí nebyla možná.

Sonda zubního ultrazvuku, s níž se čištění provádí, se dostane i pod dáseň. Pokud je některý zub postižen paradentózou, může jej veterinář při zákroku vytrhnout, čím uleví pejskovi od zbytečné bolesti.


Nevíte, zda má váš pes už zubní kámen, který je potřeba odstranit ultrazvukem? Pokud najdete na zubech žlutohnědý povlak a kolem je zarudlá dáseň, vypravte se k vašemu veterináři na konzultaci.

Já vás ráda uvidím na LBvet v Liberci.


Srozumitelně vysvětluji veterinární hantýrku a díky jednoduchým trikům a typům pomáhám majitelům pečovat o svého zvířecího parťáka i doma.
Komentáře
  1. Anonym napsal:

    Dobrý den,

    ohledně chronického zánětu a bakterií z úst a jejich teoretického vlivu na lidské tělo se asi shodnete i se zubaři/lékaři – alespoň mě to také říkají. I když je otázkou, jak moc velký vliv to opravdu je a zda se jim dá věřit.
    Nicméně když se teď podívám na svého 2,5kg vážícího psíka, který byl ráno svěží a radostný a v poledne šel na ultrazvukové odstranění zubního kamene s nitrožilní anestezií a teď v 8 večer je stále mimo a buď se motá, kácí se nebo spí. A samozřejmě se několikrát pomočil. Říkám si v jakém asi stavu je její tělo po údajně šetrné nitrožilní anestezii a jak to asi zatížilo její nervový systém, srdce a játra (dle počtu močení možná i ledviny). Samozřejmě ji stresovala již samotná cesta na veterinu a kvůli zákroku půl dne předtím nejedla, takže si říkám, zda je opravdu takový stres a chemická zátěž 1x za rok jen kvůli zubnímu kameni nutná. A to se nebavím o finanční stránce, kdy za ošetření + krevní rozbor padne 6000kč/rok, potom další platby za očkování, něco za prevenci a to nemluvím o tom, že se může stát i něco vážnějšího.

    – Chtěl bych se tedy zeptat, co to znamená „Krátkodobá narkóza“, jak ji poznám a jak si ji u veterináře vyžádám? Předpokládám, že tím nemyslíte inhalační narkózu.
    – Je možné psa při ultrazvukovém odstranění zubního kamene použít inhalační narkózu?
    – Jsou ve výhledu nějaké nové šetrnější metody?

    Děkuji za odpověď.

    PS. Aby to nevyznělo, že jsem proti odstraňování zubního kamene…mám srovnání s dalšími malými psy, kteří na to nechodí a několikrát se u nich řešil zánět dásně, již mají vytrhané skoro všechny zuby a i nějaký šelest na srdci tam je (ovšem, příčina nemusí být zuby), akorát si nejsem jist, že je to ve finále zdravotně horší než když se teď podívám na svého zničeného psa s vyleštěnými zuby.

  2. Dobrý den,
    každé zvíře a organismus může reagovat na léky (takže i anestetika) rozdílně, a proto může být stav vašeho pejska po anestezii rozdílný od jiného. Je mi líto, že se to u něj projevuje až tímto způsobem. V naší ordinaci používáme inhalační anestezii k odstranění zubního kamene standardně. Nejdříve pes dostane tzv. úvod do anestezie v podobě injekčních sedativ, po kterých je možné ho zaintubovat a napojit na inhalační anestezii. Její hloubku a délku lze regulovat podle potřeby. Je to ale možné také s injekčními anestetiky. To, jestli je narkóza „krátkodobá“, určuje čas zákroku a ne typ anestezie. Po dokončení zákroku dostane pejsek protidávku proti sedativu a začíná se budit. Pacienta vracíme majitelům, až když jsou schopni chůze. Je normální, že v ten den jsou pacienti unavenější.

    Přirovnejme to k chirurgickému zákroku u lidí, kdy Vám podají tlumící léky, aby lékaři mohli vykonat bezbolestný zákrok. Také budete v ten den utlumený. Pokud jste někdy bral/a silné léky proti bolesti, víte, jak to člověk může „uspávat“ a to ani není po celkové anestezii.

    Aby byla anestezie co nejbezpečnější a organismem zvládnutelná s co nejmenšími vedlejšími účinky, musejí být játra a ledviny v pořádku. K tomuto zjištění slouží před-anesteziologické vyšetření krve. Léky se v těchto orgánech metabolizují, ale pokud jsou zdravé, je to zátěž, s kterou si rychle poradí.

    Stále zastávám názor, že radši nemít zub, než ho mít zanícený, zhnisaný a bolavý. Denně vidíme, jak se nesmírně uleví psům, když jsou jim odstraněné chronicky bolavé zuby, postižený paradentózou. Z organizmu okamžitě mizí zánět, co se projeví na celkovém stavu psa.

    Ze zkušenosti na svém vlastním psovi vím, že i nižší dávka anestetik a šetrná inhalační anestezie na odstranění zubního kamene, ho na celý den utlumí. Prospí pak celý den.
    Ve vašem případě se mohlo stát, že se močový měchýř naplnil a ve větším svalovém uvolnění povolil svěrač, proto se pejsek pomočil.

    Je potřeba si uvědomit, že my si čistíme zuby dvakrát denně, a přesto se některým lidem tvoří zubní kámen rychleji, nebo se jim zuby „kazí“, nebo mají záněty dásně. U psů běží čas o hodně rychleji a tak může i tvorba zubního kamene. A ruku na srdce, kdo z nás čistí psovi zuby dvakrát denně, aby neměl zubní kámen?

  3. Jana Kubátová napsal:

    Dobrý den,jelikož mám už psí seniorku(ruský černý teriér-12.5 roku/,tak ji nechci již zatěžovat anestézií.Čistím jí tedy zuby pravidelně olejíčkem Dokonalá láska a musím říct,že má skvělý efekt.Navíc se po něm pes natrvalo zbaví zápachu z úst.Mohu vřele doporučit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.