Jak vybrat granule pro psa

Jak vybrat granule pro psa

Také čumíte do tabulky na granulích pro psy s obsahem živin a netušíte, co je hrubý protein? Chcete prostě kvalitní krmivo pro psy a ne výpis z laboratoře!

Někde jste četli, že granule s vysokým obsahem masa sú nejlepší. Tak jak to máte poznat? A je to vůbec vhodné pro vašeho psa? Co když ne? Tamty pestrobarevné granule měli sice hezkou reklamu v televizi, ale neobsahují nějak moc chemických konzervantů a barviv?

Samozřejmě můžete studovat tabulky a porovnávat obsah bílkovin, sacharidů a minerálů a zastoupení vitamínů a chondroprotektiv, ale doporučuji spíše zvolit jinou metodu. Vybrat si kvalitní značku krmiv a pak od této značky zvolit krmivo podle jiného postupu.

A na tento způsob, jak vybrat ty správné granule pro vašeho psa, podíváme teď společně.

Granule podle velikosti psa

Jinak budete krmit malé plemeno, například oblíbeného yorkšíra a jinak obří plemeno jako je např. majestátní německá doga.

Psy můžeme zařadit podle váhy v dospělosti do těchto kategorií:

Malé plemena: do 10 kg
Střední plemena: 11-25 kg
Velká plemena: 26-45 kg
Obří plemena: nad 46 kg

Máte vybráno? Pokračujeme.

Granule podle stáří psa

Máte štěně, psího dospěláka nebo seniora? Jaká je věková hranice těchto skupin?

Určitě vám je jasné, že aktivní štěně potřebuje pro svůj rychlý růst jiné množství a složení živin než polehávající senior.

Tady už ale musíme přihlídnout i k plemeni. Protože zmiňovaný yorkšír jako malé plemeno, bude v 7 letech v plné síle a v půli cesty života, ale německá doga už bude senior, bohužel (v průměru) už na sklonku života. Koukněte do první tabulky na přepočet let psa na ty lidské a do druhé tabulky, jak se rozdělují granule podle stáří u kategorií různě velkých plemen.

Přepočet věku psa na lidský věk podle National Geographic.

Věk psa podle velikosti plemene
Věk psa podle velikosti plemene

Pozn. Někteří výrobci mají ještě kategorii Junior, která je mezi štěnětem a dospělým psem.

 štěnějuniordospělýsenior
Malá plemenaDo 12 měsíců6-12 měsíců1-9 letVíc jak 9
Střední plemenaDo 12 měsíců6-121-8Víc jak 8
Velká plemenaDo 18 měsíců6-181-8Víc jak 8
Obří plemenaDo 18-24 měsíců6-18 (24)1-7Víc jak 7

Takže máme už 2 údaje: kategorii velikosti/plemene (malá, střední, velká) a kategorii věku (štěně, dospělý senior). To už by u většiny krmiv mohlo stačit, abyste si vybrali. Ale nemusí to být všechno!

Jak vybrat granule podle kondice a zátěže psa?

Možná máte psa, se kterým aktivně sportujete a výdej energie je vyšší než příjem z běžného krmiva. Pes je hubený jak lunt a je mu potřeba přidat. Jenomže víc těch granulí už prostě nesežere. Takže hledáte něco pro psy v zátěži, kde je v menším objemu více energie.

Nebo naopak, váš miláček je majstr v žebrání, pěkně už nakynul a potřeboval by teď spíše zhubnout. Takže hledáte krmiva s označením Light, Reduced calories nebo Weight Loss, nebo jednoduše zaškrtnete v kategorizaci „s nadváhou“ nebo „snížit hmotnost“.

Jak vybrat granule pro psa
Někdy jsou psy hodně vybíraví v tom, co budou žrát

Jak vybrat granule podle procenta masa resp. bílkovin?

I když je maso bílkovina, neznamená, že obsah bílkoviny uváděný v tabulce je „z masa“. Bílkovinu lze získat také z rostlin, vajíček a také už i „trendy“ z hmyzu.

Platí, že rostoucí štěňata mají vyšší požadavky na obsah bílkovin v krmivu a výrobci to v nich zohledňují. Jenomže, když je jich až moc, tak to může být i na škodu. Pořídíte např. svému štěněti zmíněné německé dogy granule pro štěňata obřích plemen, ale dočetli jste se na fóru, že je také dobré přidávat jogurty, tvarohy, „pribiňáčky“ a vajíčka. Tak je v dobré víře k plnohodnotným granulím ještě přidáte.

Co se stane?

Štěně pěkně roste, ale nějak taky kulhá. Je vědecky dokázaná souvislost mezi vysoko bílkovinovou stravou a tzv. panosteitídou (zánětem okostice zejména u štěňat velkých plemen projevující se bolestí končetin). Také je dokázána souvislost s nadměrným krmením vápníku a rachitidou a deformitami kostí. 

Jak je to tedy s tím vysokým obsahem masa v granulích? Platí, že čím vyšší, tím lepší? Ne tak docela.

Pokud má váš pes zdravotní potíže, právě například zmíněnou panosteitídu, měla by jeho strava po dobu léčby obsahovat maximálně 20 % bílkovin. Podobné procento obsahu bílkovin také platí pro psy s onemocněním ledvin, nebo vysokou hladinou močoviny v krvi.

Toto jsou ale zdravotní komplikace, které určitě budete konzultovat s veterinárním lékařem a ten vám doporučí pravděpodobně některou z veterinárních diet. Protože granule bývají často součást léčby. Jídlo je lék ale také někdy jed. 

Jak jsem krmila a krmím svého psa já.

Můj pes měl jako mladý například neustálé zažívací potíže v podobě průjmu, když byl krmen granulemi s vysokým podílem masa (kolem 80 %). Jeho enzymatický systém se ani po delší době na vysoký podíl neadaptoval. Naopak mu vůbec nevadí granule s obsahem pšenice nebo kukuřice. Nebýt jeho vrozené ortopedické vady, kvůli které bere chondroprotektiva a kyselinu hyaluronovou, je to zdravý aktivní senior. Nedávno jsem mu změnila granule podle věku a záměru trochu ubrat na váze na granule light s králíkem.

Kvalitní strava dělá zdravého a aktivního psa
I když je Hongi psí senior, je velice aktivní a miluje výlety.

Hledáte lehký, skladný, přenosný a odolný cestovní pelech?
Tak HAYEE od www.cestujsepsem.cz je to pravé!

Srozumitelně vysvětluji veterinární hantýrku a díky jednoduchým trikům a typům pomáhám majitelům pečovat o svého zvířecího parťáka i doma.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.