Kastrace psů

Kastrace psů – trápení, nebo úleva?

Už jste o tom přečetli spoustu článků na internetu, řešili to v diskusi na Facebooku, ptali se kolegů v práci, a přesto stále nevíte. Kastrovat, nebo ne? Není kastrace proti přírodě? A není naopak nekastrovat zbytečné zdravotní riziko? Jak to tedy je?

Dáme si to společně na misku vah. Jak z medicínského pohledu, tak čistě laického. Ale nejdříve si řekneme…

Co je kastrace?

Kastrace je odstranění pohlavních orgánů (u psů varlat, u fen buď jenom vaječníků, nebo vaječníků a dělohy), která způsobí pokles hladin pohlavních hormonů a zabrání reprodukci.

V dnešní době už existuje i chemická kastrace. Pod kůži se jehlou vpraví implantát, který způsobí pokles hladiny pohlavních hormonů. Není tak potřeba chirurgická kastrace. Ale o tom později.

Výhody vs. nevýhody kastrace

Výhody kastrace:

  • Zabránění nežádoucí gravidity – kastrovaná fena nemá říji a nemůže zabřeznout. Kastrovaný pes nemá pohlavní pud a je neplodný.
    Feny ani psi se pak netoulají za účelem najít si partnera k páření v době říje. (Toulat se můžou z úplně jiných důvodů).

    Největší hřích a paradox mi totiž přijde, že někdo nenechá kastrovat fenu, protože je to proti přírodě, ale pak, když je neplánovaně nakryta, štěňata nechá utratit nebo je v horším případě utopí (co je samozřejmě protizákonné).  
  • Studie uvádí, že pokud je fenka vykastrovaná před prvním háráním, nebo těsně po prvním hárání, tak se sníží riziko výskytu nádorů mléčné žlázy až o 80 %. Pak korelace sice klesá, ale stále platí, že kastrovaná fenka má o hodně nižší riziko vzniku nádorů mléčné žlázy než nekastrovaná.
  • Trvale se odstraní riziko vzniku nádorů a cyst vaječníků a také nádorů a zánětu dělohy (pyometry), na kterou trpí fenky ve středním a vyšším věku, ale měli jsme případ pyometry i po prvním hárání.
  • Zvládání cukrovky – pohlavní hormony u fen můžou způsobit, že inzulin nefunguje, jak má, a vznikne cukrovka. Kastrace může sehrát významnou roli v jejím zvládnutí.
  • Zabrání falešné březosti – kdy se tělo fenky tváří, že je březí a ono není. Fence během falešné březosti nateče mléčná žláza, spouští se mléko, fenka si dělá hnízdo, chová se prostě „jinak“. V tomto stádiu může dojít k zánětu mléčné žlázy. Kastrace jednou provždy vyřeší tento stav hormonální nerovnováhy.
  • Řeší některé kožní potíže způsobené pohlavními hormony – estrogeny, např. vypadání srsti na bocích. (Pozor, tento kožní projev nemusí být jenom kvůli nerovnováze v pohlavních hormonech!)
  • Terapie nenádorového zvětšení prostaty (benigní hyperplazii prostaty) – je to jednoduché: odstraní-li se testosteron, zmenší se prostata. V dnešní době už ale existuje lék cílený jenom na zmenšení prostaty bez nutnosti kastrace.
  • Terapie nádorů para-análních žláz – tyto žlázy nacházející se kolem análního otvoru, jsou u samců „závislé“ na testosteronu, a právě kastrace je součásti řešení jejich dalšího bujení.
  • Zklidnění – pokles hladiny testosteronu způsobí také snížení projevů dominance. Samotná kastrace ale NEŘEŠÍ poruchy chování. K těm musíme přistupovat komplexně.

Možné nežádoucí účinky kastrace

  • Inkontinence – pomočování související s poklesem hormonů, které mají vliv i na tonus („těsnění“) svěrače močového měchýře. Inkontinence po kastraci se častěji vyskytuje u starších fen velkých plemen. Trpí ní ale jenom 3 % fen a lze ji řešit medikamenty.
  • Změna kvality srsti – predispozice je u plemen jako jezevčík a kokršpaněl, kdy při brzké kastraci může srst zůstat jemná, jakoby štěněcí.
  • Přibírání na váze – poklesem pohlavních hormonů se mění metabolismus tuků, a proto kastrovaní jedinci mají větší tendenci tloustnout. To lze ale menežovat správnou úpravou stravy a pohybu.
  • U kastrovaných psů samců je o něco vyšší výskyt nádorů prostaty.
    (U nekastrovaných se ale krom nádorů na prostatě můžou vyskytnout také nádory varlat. To si má člověk potom vybrat, co je lepší.)
  • Některé studie dávají do souvislosti i stařeckou demenci s kastrací a poklesem pohlavních hormonů.
Kastrace feny a psa
Téma kastrace či už feny nebo psa je vždy na otevřené diskusi mezi majitelem a veterinářem

Mýty o kastraci

  • Fena musí mít aspoň jednou štěňata, aby neměla zánět dělohy nebo nádory na mléčné žláze.
    NE! Vaše fena štěňata ke zdraví nepotřebuje. Nechcete štěňata? Nemějte je.

Je kastrace proti přírodě?

Pohlavní hormony mají svůj velký význam ve fyziologické funkci těla. Jejich odstraňování z těla kastrací má své následky. Stejně tak jako jejich ponechání, když způsobují zdravotní problém.

Ano, ale!

Celý chov psů lze také považovat tak trochu „proti přírodě“. My, lidi, jsme rozhodli, jak budou psi vypadat, kteří z nich se budou množit, kde budou žít, co budou žrát.

Není proti přírodě i to, že žijí v paneláku, spí v posteli, žerou granule, chodí na vodítku, mají extrémně zkrácené nosy a nohy a operují se, když mají například zlomenou nohu?

Nechováme vlky. Máme tisíciletí domestikované psy, kteří se museli přizpůsobit životu s námi a teď by v přírodě nepřežili. Takže k tomuto přizpůsobení soužití psů a lidí se řadí i kastrace, ať je jakkoli kontroverzní.

Kastrovat nebo nekastrovat? Jak se mám rozhodnout?

Zvažujte kastraci u feny, když:

  • nechcete štěňata a
  • nedokážete fenu uhlídat, aby v době hárání neutekla (protože např. je trvale na zahradě) a nechcete řešit nežádoucí graviditu
  • máte panickou hrůzu, že bude mít rakovinu mléčné žlázy, nebo nebudete mít později na akutní operaci např. zánětu dělohy
  • nesnášíte krev a nechcete uklízet krvavé stopy dvakrát ročně po hárání
  • opakovaně trpí na falešnou březost a s tím i rizikem zánětu mléčné žlázy
  • má jiné zdravotní potíže

Nechte fenu nevykastrovanou, když si kastrací nejste jisti, a/nebo když:

  • budete chtít štěňata
  • nechcete štěňata, ale fenu uhlídáte, aby nezabřezla
  • jste ochotni jít do kastrace ze zdravotních důvodů později a někdy i za akutních podmínek
  • máte pocit, že hárání a změny chování prostě patří k feně a k přirozenému cyklu
  • nemá zdravotní potíže

Zvažujte kastraci psa, když:

  • máte doma víc psů různého pohlaví a nechcete nežádoucí zabřeznutí
  • řešíte nežádoucí dominanci – vždy to ale berte jako komplexní problém a navštivte psího behavioralistu (psychologa zabývajícího se chováním).
  • má zdravotní potíže související s pohlavními hormony (výše zmiňované zvětšení prostaty, nádory varlat, paraanálních váčků atd.)


Nechte psa nekastrovaného, když si nejste kastrací jisti, a/nebo :

  • ho uhlídáte, aby se nezaběhl a neoplodnil půl vesnice (někdy ke zlé krvi stačí i sousedovic fena)
  • Nemá zdravotní a psychické problémy
Kastrace ano, nebo ne
Kastrace je dilema. Dejte si za sebe na misku vah pro a proti podle relevantních informací.

Když tedy kastraci, tak kdy?

V USA se provádí kastrace už kolem 8 týdnů. Naopak ve skandinávských krajinách je kastrace povolena jenom v případě řešení zdravotního problému, jinak je to neadekvátní zásah do zdravého organismu.

Podle mého názoru, když už se majitel rozhodne pro kastraci z jakýchkoliv důvodů, tak by měl být pes či fena pohlavně dospělý a jeho tělesný vývoj dokončen. To u malých plemen může znamenat po 6. měsíci věku, u velkých plemen po roce a více.

Druhy kastrace

Chirurgická kastrace

  • Klasická:
    U fen: k vaječníkům a případně děloze se chirurg dostane skrz dostatečně velkou operační ránu vedenou skalpelem na spodní straně bříška, aby mohl rukama s chirurgickými nástroji vaječníky (případně dělohu) podvázat, oddělit a z těla vyjmout. Na podvaz cév použije většinou šicí materiál.

    U psů: jedním řezem mezi penisem a varlaty se přes vzniklý otvor odstraní obě varlata.

  • Laparoskopická:
    U fen: do dutiny břišní se zavede skrz jeden malý otvor kamerka a skrz druhý otvor nástroj, který upálí (kauterizuje) cévy a vazy kolem vaječníků. Ty se pak jedním z těchto otvorů vytáhnou z těla ven.
    Uvádí se, že laparoskopická kastrace je až o 60 % méně bolestivá než klasická.

    U psů: laparoskopie v překladu znamená pohled do dutiny břišní. Vzhledem k tomu, že psy mají varlata mimo dutinu břišní (pokud se nejedná o kryptorchida), tak se zákonitě nemůže jednat o laparoskopickou kastraci. To, že jsem může použít harmonický skalpel (kauter), nedělá z operaci laparoskopickou.

Chemická kastrace

Chemická kastrace u psů samců – dočasné a vratné řešení, takové to řešení „na zkoušku“:

  • podkožní aplikace implantátu jehlou – implantát vylučuje látku, jež způsobí pokles testosteronu a tím pádem neplodnost
  • bez nutnosti chirurgického odstranění varlat
  • je dočasná (6 měsíců)
  • pes bude po odeznění účinku opět plodný
  • můžete, ale nemusíte ji opakovat
  • používá se i terapeuticky, když není možné přistoupit k chirurgické kastraci, například z důvodu anestezie
Kastrace psů

Jak jsem dilema kastrace vyřešila u svého psího parťáka?

Ještě před výběrem konkrétního hafana jsem se rozhodovala, zda to bude pes, nebo fena. Zvolila jsem psa i z důvodu „necykličnosti“. Nechtěla jsem technicky „řešit“ dvakrát ročně hárání (uklízení, hlídání, nežádoucí krytí) a nechtěla jsem fenu nechat kastrovat, jenom kvůli svému pohodlí. I když jsem si jako lékař vědoma množství zdravotních benefitů kastrace.

Vybrala jsem si tedy samce. Toho jsem nekastrovala, protože nevidím k tomu zatím žádný důvod: ani zdravotní (nádory apod.), ani psychický (agresivita a jiné poruchy chování), ani „technický“ (hlídání).

Jak to máte vy? Jste příznivci nebo odpůrci kastrace? Jaké máte pro to důvody? Máte pejska nebo fenku? Ráda si váš názor přečtu v komentářích pod příspěvkem.

A pokud chcete další dávku Novinek od Vetiny, přihlašte se k odběru. Těším se na vás a vaše hafany.

Srozumitelně vysvětluji veterinární hantýrku a díky jednoduchým trikům a typům pomáhám majitelům pečovat o svého zvířecího parťáka i doma.
Komentáře
  1. Čermáková napsal:

    Chtěla bych se zeptat na Váš názor. Mám psa 3,5 roku, který nemá sestouplá varlata. Je poněkud plachý a z toho trochu, v jistých situacích, agresivní. Navíc je agresivní na svého epileptického bratra. Vyšetření, kde se varlata nachází, ještě neabsolvoval. Plánujeme kastraci letos v září, ale mám z toho strach. Doporučila byste kastaci v tomto případě, nebo, pokud by byla varlata v tříselném kanále, ponechat je a kontrolovat? Pes se nenechá vyšetřit bez narkózy. Děkuji

    • Pokud nejsou varlata v šourku, existuje, bohužel, pravděpodobnost vzniku nádorů kryptorchidních varlat a to platí, i když jsou „jenom“ v třísle.
      Pokud by byli varlata u vašeho pejska zadržené v třísle, je možné je nahmatat při běžném vyšetření.

      Ve vašem případě bych teda kastraci doporučila, protože nelze vyloučit, že ve vyšším věku by nezačala varlata nádorovitě bujet a mohlo by to ujít včasné diagnostice.

      Co se týká agresivity ze strachu, doporučila bych spolupráci se zkušeným cvičitelem nebo behavioralistem. Pejsek je ještě relativně mladý a se správným přístupem by se chování mohlo dát ovlivnit. Mnoho trenérů je proti kastraci, protože se může změnit povaha psa, ale ve vašem případě jde ale o zákrok ze zdravotních důvodů.

      Útoky na vašeho druhého pejska s epilepsií můžou být z důvodu, že cítí, že „něco není se psem v pořádku“.

  2. Dan napsal:

    Mám roční fenu ACD, chováme ji v bytě jako parťáka na sport atd. Štěňata tedy od začátku nejsou v plánu a chovatelka s tím byla srozuměna. Proto stále zvažuji kastraci feny z preventivních především zdravotních důvodů. Bude opětovně hárat asi v listopadu nebo koncem října. To ji bude rok a 2 až 3 měsíce. Mám ale obavu, abych ji nechal dospět. Na těch našich fórech píši chovatelé, že je ACD dospělý až ve dvou letech, po 4 cyklech hárání se výrazně sníží ten zdravotní benefit kastrace. Nechci psa nějak pokazit. Myslíte kastrovat mezi 1 a 2 háráním teď, nebo to nechat? Moc děkuji.

  3. Dobrý den, Dane.

    Pokud necháte fenku vykastrovat před prvním, nebo těsně po prvním hárání, tak je statisticky dokázáno až o 80 % nižší výskyt nádorů mléčné žlázy. S věkem toto procento klesá, ale kastrace má pořád vliv na snížení rizika nádorů mléčné žlázy.

    Chápu Vaše obavy z předčasné kastrace, aby byla fenka opravdu dospělá nejenom pohlavně, ale taky psychicky. I když se v některé literatuře uvádí, že kastrace nemá na povahu psa vliv, s tímto úplně nesouhlasím. Podle mně se se snížením hormonů nutně musí změnit také povaha. Resp. jedinec nemusí vyzrát.

    Pokud štěňata neplánujete, naopak, chcete se účastnit sportovních akcí, kde bude vícero psů, ke kastraci bych se ve Vašem případě přiklonila. Nevidím velký problém v tom, že fenku necháte vykastrovat až na dvou letech, kdy bude vyzrálejší. Celý život pochybovat, jestli jste udělali s kastrací správné rozhodnutí, je zbytečné. Nikdo nezaručí, jestli brzy kastrovaná fena nebude mít jiné zdravotné potíže a jestli nekastrovaná bude mít nádory mléčné žlázy.

    Hodně radosti s vaší ACD slečnou :).

  4. Jitka Vadlejchová napsal:

    Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na názor ohledně „falešek“ u své fenečky cotona. Je jí 2,5 roku, hárala 3x a doposud měla pokaždé falešnou březost. Nejsem úplně zastánce kastrace jen tak, samotné hárání nám nevadí, ale ty falešky a změny nálad mi přijdou poměrné dlouhé a je mi jí spíše líto. Je z Vašeho pohledu kastrace vhodným řešením jak se uvádí nebo se přikláníte spíše k názoru nechat to na přírodě? Maličko se bojím toho sklonu k obezitě, aby pak pro ní nebylo také trápením zvýšení apetitu a úsporné krmení, jak píšou někteří majitelé. Ona není velká žravka, málo co jí chutná. Krmím 2x denně, ráno většinou vařená strava, ale večer jí dávám třeba stále granule ty puppy, jelikož jsou jediný, který sní. A to jsem snad zkusila všechny. Určitě by i s light byly potíže. Proto stále zvažuji, jestli bude kastrace přínosem. Beru toto rozhodnutí zodpovědně, ale mám problém se rozhodnout. Je to přeci jen velký zásah do těla. Musím mí dobré zdůvodnění, to se týká akutního stavu, tam je to jasné. Moc děkuji za názor. Vím, že se stejně pak musím rozhodnout sama :-). Vadlejchová

    • Dobrý den, paní Vadlejchová,
      Jednoduše řečeno, kastrace je řešení falešné březosti, ale pocit, že vám je fenky během falešné březosti líto, není správný důvod ji podstoupit. Fena prochází hormonálními změnami a je to jenom lidský pocit, že trpí. (Taky máme jako ženy hormonální cykly a nenazýváme to utrpením).

      Další náš lidský pocit je, že když budou psy na dietě, kvůli zdravotním problémům, že taky trpí. Netrpí, jenom jim to jídlo nechutná. To je rozdíl. Za mně je nejdůležitější rozhodnutí nechat zvíře vykastrovat, když má operace akutně vyřešit, nebo předejít vážným zdravotním komplikacím, jako je zánět dělohy, cysty vaječníků, nádory mléčné žlázy, apod.

      Pokud dáte na statistiku, tak feny s falešnou březostí můžou častěji trpět na zánět mléčné žlázy a pak tam vidím důvod ke kastraci.

      Přeji soulad při rozhodování zda fenku vykastrovat nebo ne.

  5. Dana Ficzová napsal:

    Dobrý den, paní doktorko,
    prosím mohla byste poradit? Máme 2 letého bišonka – pejska. Bydlíme v místě, kde je spousta fenek. Vždy některá hárá a ten náš drahouš je z toho zcela vyřízený. Celé dny prostojí na balkoně a vyhlíží svoji fenečku a kňučí a stále chce jít ven. Méně jí a je celkově velmi neklidný. Nechce se nám ho nechat kastrovat, protože je jinak milý, v noci spí a zatím to jeho toužení není ve fázi „šílenství“:) Tak doufáme, že to je snad jen dočasné. Ale nikde jsem se nedočetla, jak dlouho taková psí touha může trvat. Zda jen pár týdnů – podle hárání místních fenek nebo to je nastálo. Je nám ho líto, ale mám strach, že po kastraci se změní a už to nebude náš Teddy. Děkuji za odpověď a přeji hezké dny.

    • Dobrý den,
      tato samčí touha je přirozená, pokud jsou v jeho okolí hárávé fenky. U některých psů jsou její projevy mírnější, u některých, jako v případě vašeho pejska, jsou výraznější. Může pomoct hodně fyzické a psychické (hlavolamy, tréning cviků) aktivity.
      Hezký den i Vám.

      • Gabriela Štroblová napsal:

        Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli byste u takového chování doporučila zkusit tu chemickou kastraci a dle odezvy pak zvažovat normální kastraci. Máme to samé u boloňáka, zatím má 7 měsíců, ale je asi předčasně vyspělý, protože značkuje od 4 měsíců, masivně, ojíždí všechno včetně kastrované kočky (nikdo ani kočka se samozřejmě nenechá), venku masivně čmuchá, že ho my vůbec nezajímáme a od včera začal dělat to, co paní Ficzová píše – naříká u dveří, odmítl večeři, nechá se odlákat hraním jen na chvíli a zase naříká (v noci naštěstí spal). Když tu teď čtu, že to může dělat i ve dvou letech a později, tak na to asi nervy nemám… Ještě teda jeden fakt – od půl roku je větší a těžší, než měl být správně v dospělosti, ačkoliv je papírový.
        Předem moc děkuji za odpověď!

        • Dobrý den, to, co popisujete je opravdu chování psa pod vlivem hormonů. Na 7 měsících už může být pohlavně dospělý, ale tělesný a psychický vývoj pokračuje dál. I když z medicínského hlediska je možná kastrace i v tomto věku, tak já ji takto brzo nedoporučuji. Počkala bych i s chemickou kastrací minimálně do 1 roku věku. Zaměřila bych se na výcvik psa. Hodně aktivit, kde musí zapojit mozek, a taky aktivit, kde se fyzicky „vybije“. Zkuste se poradit se zkušeným ale jemným výcvikářem. Pro aktivního boloňáčka by možná bylo vhodné i agility.

          • Gabriela Štroblová napsal:

            Moc děkuji za odpověď! Mějte se fajn!

  6. Radim Hirsch napsal:

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné u Vás v ordinaci sehnat lék na zmenšení prostaty bez nutnosti kastrace?

    Děkuji za odpověď
    Hirsch

    • Ano, lék Ypozane určený k léčbě benigní hypertrofii prostaty používáme a pro naše pacienty ho objednáváme. Ideální je ale psa nejdříve vyšetřit (včetně USG), zda je tento lék indikovaný.

      • Jitka napsal:

        Dobrý den,paní doktorko,ráda bych se Vám zeptala,jak dlouho vydrží chemická kastrace,zdali se do této doby už počítá doba její aplikace a nebo doba,až když začne účinkovat?

        • Dobrý den, níže uvádím údaje z příbalového letáku přípravku Suprelorin určeného na chemickou kastraci psů:

          Neplodnosti je dosaženo od 6 týdnů do nejméně 6 měsíců po úvodním ošetření. Tzn., že prvních 6 týdnů od aplikace může být pes stále plodný.

          Devadesát osm procent psů se vrátilo k normálním hladinám testosteronu v plazmě do 18 měsíců po implantaci. Nicméně dat prokazujících kompletní reverzibilitu klinických účinků (zmenšení varlat, zmenšení objemu ejakulátu, snížený počet spermií a snížené libido) včetně plodnosti po 6 měsících nebo opakované implantaci je omezené množství. Velmi vzácně může dočasná neplodnost trvat více než 18 měsíců. V průběhu klinických testů si většina psů menší velikosti (<10 kg ž.hm.) zachovala snížené hladiny testosteronu po dobu více než 12 měsíců po implantaci. U velmi velkých psů (>40 kg ž.hm.) je k dispozici omezené množství dat, ale doba trvání snížené hladiny testosteronu byla srovnatelná s dobou pozorovanou u středně velkých a velkých psů.

  7. Lenka napsal:

    Dobrý den, máme pejska – čivavu, který letos oslavil 10 let. Když byl malý, zjistil mu veterinář jedno nesestouplé varlátko a doporučil kastraci. Kastrace byla provedena, ale bylo odstraněno pouze to jedno nesestouplé varlátko. Nyní byly u našeho pejska zjištěny problémy se srdíčkem (nedomykavá chlopeň) a bylo nám doporučena pejska “dokastrovat” dokud relativně bezpečně může pod anestezii (už teď je riziko, ale jak jsem pochopila, tak zatím asi ne tak veliké). A my máme teď dilema zda jít nebo ne. Pejsek nemá zatím žádné problémy, varlátko je malé bez známek změn, s chováním není žádný problém (jasně, když v okolí hárají fenky, tak se moc nevyspíme, ale není to nic hrozného). Chci pro něj to nejlepší a nechci svého rozhodnutí pak litovat. Operace zvládá celkem dobře, ale chvíli mu trvá, než ´nám odpustí’ co jsme mu provedli a najde k nám zase důvěru. Co byste doporučila vy? Moc vám děkuji za radu.

    • Dobrý den, omlouvám se, ale nepochopila jsem důvod ke kastraci Vašeho pejska. Z věty „Nyní byly u našeho pejska zjištěny problémy se srdíčkem (nedomykavá chlopeň) a bylo nám doporučena pejska “dokastrovat” “ to vyznívá, jakoby měl být kastrován z důvodu nedomykavosti chlopně, co ale nedává smysl. Pokud je varle bez patologických změn, co lze jednoduše vyšetřit ultrazvukem, nevidím ke kastraci důvod. Leda že by to byl jiný zdravotní důvod, při kterém je indikovaná kastrace (prostatické cysty, perineální kýla, nádory cirkuanálních žláz, atd). Toto je ideální konzultovat s Vaším veterinářem, který zná zdravotní stav Vašeho pejska a důvod ke kastraci nejlépe.

      • Lenka napsal:

        Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřila. Tento zákrok nám byl doporučen preventivně. Bylo nám řečeno, že ve stáří je u psů prý zvýšené riziko rakoviny varlete a vzhledem k tomu, že má jen jedno, tak by mohl mít problém o to pravděpodobněji. Bylo nám tedy doporučeno ať ho dokastrujeme co nejdříve, protože později by vzhledem k horšící se nemoci srdce mohl být zákrok hodně rizikový (kvůli narkóze). A tak váháme, zda je tato pravděpodobnost opravdu taková, abychom ho možná zbytečně operovali. Nebo zda to riskneme a varlátko mu necháme s tím, že v budoucnu toho možná budeme litovat.

        • Zvýšené riziko vzniku nádorů varlete zadrženého v dutině břišní je prokázáno, ale nevím o studii, která by prokazovala zvýšené riziko vzniku nádorů varlete, které je normálně v šourku. Nevidím proto důvod ke kastraci Vašeho pejska, pokud lze pravidelně varle kontrolovat pomocí USG. Riziko nádorovitého onemocnění varlat u starších psů není vyšší než vznik jiného onemocnění, nebo komplikace u anestezie u kardiaka.

  8. Jana napsal:

    Dobrý den, paní doktorko, máme 13 letou fenku malého pudla, kterou čeká operace nádoru na mléčné žláze. Je pěkně ohraničený, metastáze rentgen neprokázal. Byla nám ale zároveň k operací na odstranění nádoru navrhnuta i možnost kastrace s odebráním dělohy. Bojím se ale, že je to v jejím věku příliš velký zásah. Fenka zatím hárá pravidelně a na falešnou březost netrpěla. Moc děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, paní Janko, chápu Vaše obavy, ale i ve vyšším věku bývá kombinace kastrace (ovariektomie – odstranění vaječníků nebo ovariohysterektomie – odstranění vaječníků a dělohy; kastrace nikdy není o odstranění jenom dělohy samotné) spolu s odstraněním nádorů mléčné žlázy běžný a častý postup. Při jedné anestezii se vyřeší odstranění nádoru, tak i potenciálního spouštěče – pohlavních hormonů.
      Navíc malí pudlové jsou dlouhověká plemena a proto může Vaše fenečka tady být klidně dalších pár let a už ji nemusí trápit další nádory, nebo záněty dělohy.

  9. Petra napsal:

    Dobrý den,

    chtěla bych se poradit, mám dva pejsky (kluky) Jeden téměř 2 roky a ten druhý skoro 3 roky. Pořád mi doma značkují, jsem z toho už nešťastná. Doporučila by jste mi kastraci? Jsem z toho špatná, beru to jako kdybych jim ubližovala, ale takto mohu nábytek z bytu vyhodit. Dost se i perou a občas po sobě vyjíždějí. Děkuji moc

    • V první řadě bych zkusila nějakého dobrého „psího psychologa“ a zkusit s kluky pracovat na poslušnosti a vymezování hranic. Pokud by ani pak nebylo dosaženo úspěchů, zkusila bych nejprve u obou najednou chemickou kastraci, zda vůbec něco takového zabere. Pokud ano, můžete se kdykoliv rozhodnout pro chirurgickou kastraci. Pokud chemická nezabere, budete vědět, že kastrace není řešení a musíte hledat řešení v nápravě chování. Vím, že se to lehce řekne, hůř provede, ale náprava je při vytrvalosti a správném přístupu skoro vždy možná. Hodně úspěchů přeji.

  10. Magdalena Voříšková napsal:

    Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem poprosit o váš názor. RR,7,5 roku. Podstoupena chem. kastrace (tzv.na zkoušku)zvětšená prostata,cysty na prostatě…vše se upravilo. Nyní po odeznění účinků chem.kastrace vše zpět,včetně nechutenství,kňučení,olizování venku všeho..Byla nám doporučeno opakovat chem.kastraci, ale nevim,jestli by nebylo pro nej lepší přistoupit k operativní kastraci.Děkuji Vám za odpověď.

    • Paní Magdalénko, je možné, že má Váš veterinář důvod, proč do chirurgie nechce jít a mně není tento důvod znám. Všeobecně se řídím tím, že pokud chemická kastrace na zdravotní problém, který u psa řeším, zabrala, je jeho nejlepším řešením, pes nemá jiné zdravotné potíže, které by operaci vylučovali a majitel si je vědomý všech důsledků kastrace a se zákrokem souhlasí, pak nevidím důvod, proč operaci (kastraci) neprovést.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.