Určitě jste slyšeli, že psy je potřeba odčervovat. Ale víte, kdy je to potřeba, čím je ideální odčervit, jaké jsou rozdíly mezi odčervovacími přípravky a že to neděláme jenom kvůli psům samotným? Než si na to zodpovíme, tak první otázka zní…
Fáma: Když psi jezdí po zadku, mají parazity.
Fakt: roupy, které způsobují svědění konečníku, psi ani kočky (na rozdíl od lidí a koní) nemají. Nejčastější příčinou ježdění po zadku (nebo jinak sáňkování) jsou přeplněné anální žlázky.
Fáma: Pes má parazity, když vidím v trusu „červíky“.
Fakt: Když má pes parazity, v trusu to vůbec nemusíte pohledem poznat. Můžou se vylučovat pouze vajíčka parazitů, které lze najít jenom pod mikroskopem.
Fáma: Když má pes parazity, má průjem.
Fakt: Pes vůbec nemusí mít při parazitárním onemocnění průjem. Může mít například jenom kašel, když má plicní červy.
Fáma: Neodčervuji, protože můj pes to nemá kde chytit.
Fakt: Většina psů má čumák pořád u země, kde může kdykoliv něco olíznout. Navíc se potkávají s jinými psy, kteří můžou mít například „jenom“ blechy. No a blecha je mezihostitel tasemnice.
Na toto není univerzální odpověď. Každopádně byste měli vědět, že tzv. preventivní odčervování ve smyslu „teď odčervím a tři měsíce pes nic nechytne“, NEEXISTUJE! Jak to? Když pochopíme cyklus jednotlivých parazitů, budeme vědět. Nebojte se, nebudu vás tu mučit něčím, co jsme studovali na univerzitě tři semestry. Ale uvedu dva jednoduché příklady.
To, že škrkavky (bílé nitkovité potvory) nevidíme v trusu, neznamená, že je pes nemá. Může totiž vylučovat pouze mikroskopická vajíčka (tzn. jsou vidět pod mikroskopem 😉 ).
Už vidím, jak se hnusem šklebíte, ale to nejhorší teprve přijde.
Také člověk může být mezihostitel. Známé jsou případy, kdy se člověk nakazil např. lesními plody potřísněnými trusem lišek (či psů), který obsahoval vajíčka tasemnice (Echinococcus). V játrech, plicích nebo mozku člověka se vyvine larva, která je v měchýřku (cystě).
Tady jste asi hnusem přestali číst.
Tak já už ve výčtu nemocí nepokračuji, ale upozorním, že díky odčervování zvířat jsme také významně snížili výskyt parazitů v lidské populaci.
Většina odčervovacích přípravků působí jenom několik hodin (!!!), během kterých zabije pouze dospělé jedince ve střevě. Ale my teď už víme, že parazité mají larvy a ty:
Protože odčervovací přípravky působí jenom pár hodin (max. desítky hodin), nechrání vašeho mazlíka déle a při začervení psa nemusí stačit jednorázové podání.
Protože ví, že i když působí přípravek jenom „jednorázově“, tak je slušná šance, že když už váš pes parazity potenciálně má, tak zlikviduje aspoň dospělé jedince ve střevě a sníží se tak vylučování vajíček do okolí.
Kdykoliv během tří měsíců se ale může pesan nakazit znovu. Nebo se můžou larvy z orgánů (jako plíce a játra) přemístit do střeva a tam je odčervení už zabije. Takže opakovaným odčervením se postupně vyhubí všechny dospívající larvy.
Možná si říkáte: „Ale vždyť se může můj miláček nakazit každý den. To mám být paranoidní a odčervovat denně?“
No… Například ve Švédsku, aby snížili v populaci výskyt nebezpečné tasemnice přenosné na lidi (Echinococcus), odčervují své psy každý měsíc.
Jste z toho ještě více zmatení? Nebojte, dojdeme nakonec k optimálnímu řešení!
Tedy, ne vy, ale váš veterinář.
Vyšetření trusu psa nejen při zdravotních problémech jako je průjem, hubnutí, kašel, ale také preventivně každého čtvrt roku.
Teď se asi opupínkujete.
Je potřeba sbírat trus tři dny po sobě, protože vajíčka (nebo celé články parazitů) se nevylučují každý den. Takže se může stát, že parazity v trusu ani mikroskopicky veterinář nenajde, protože zrovna parazity neměli na vylučování svůj den.
„To jsme si tedy nepomohli!“
Ale pomohli. Pokud je nález pozitivní (našli jsme parazity), tak víme jaké a co na ně použít. Pokud jsme je nenašli, postupujeme dál individuálně.
Klid a selský rozum.
Veterinář vám navrhne schéma odčervení na konkrétního parazita. Např. se může jednat o třídenní kontinuální podávání antiparazitika opakující se co 14 dnů. Záleží…od toho je veterinář.
Pokud má veterinář stále jisté podezření, pravděpodobně vám i tak doporučí odčervení, protože si potřebuje být 100% jistý, že stav vašeho hafíka není komplikovaný skrytou parazitózou.
Veterinář bude hledat jinou příčinu problémů vašeho mazlíka.
Protože některé přípravky na odčervení nejsou na celé spektrum parazitů. Například nejsou proti tasemnicím. Nebo potřebujete konkrétní schéma odčervení.
Co víc, na některé jednobuněčné parazity, jako např. kokcidie, běžné odčervovací tablety nepůsobí. Proto je dobré vědět, jaký druh parazita váš pes má.
A teď velký POZOR! Proč je fajn poradit se s veterinářem, než podniknete tento „banální“ preventivní úkon? Čtěte dál!
Pokud jste pozorně četli, tak už víte, že štěňata se můžou nakazit již v děloze. Ale může se tak stát i po narození, když sají od matky, v niž se graviditou aktivovali spící larvy.
Takto mladý organizmus je ještě slabý a výskyt parazitů (obzvlášť škrkavek) je u štěňat vyšší. Proto se obvykle doporučuje odčervovat štěňátka každých 14 dní od narození až do věku 8 týdnů.
Logické je odčervit také fenku. Pro štěňátka jsou ale vhodnější jiné přípravky, než pro dospělé psy.
Škrkavky vylučují toxin – ascaridin.
Když má vaše štěňátko hodně škrkavek a vy podáte přípravek, který všechny tyto škrkavky najednou usmrtí, tak oni vyloučí velké množství toxinu a štěňátko je najednou apatické, nežere, může mít křeče a ve vážných případech hrozí i „odchod do psího nebe.“
Proto vám veterinář doporučí přípravek pro štěňata, který obsahuje látku, jenž škrkavky nezabíjí, ale paralyzuje. Ony se takto omráčené pustí stěny střeva a odejdou trusem pryč.
Na trhu jsou přípravky v různých formách :
„Neexistuje na odčervení něco přírodního? Vždyť i v přírodě mají zvířata parazity a odčervovací tablety nežerou.“
To je sice pravda, ale také je pravda, že mnoho z nich na parazitózy uhyne.
Také je pravda, že některé přírodní látky (bylinky, plody, jíl) mají antiparazitární účinek. Ale…
Zdravý organismus se malému počtu parazitů dokáže bránit natolik, že to pro něj nemusí mít fatální následky. Stěna střeva je odolnější a přírodní látky můžou pomoct, aby se parazity ve střevě nepřichytili, ale „odejdou“ bez toho, aby významně uškodili.
Ale, co když je těch parazitů hodně? Co když je organismus oslabený? V takovém případě dostanou parazity navrch. A na takový „přírodní hnus“ je potřeba „chemický hnus“.
Pokud vás zajímají přírodní látky s protiparazitárním účinkem, můžete mrknout na ecopets.cz. Tam vám poradí, jestli se to pro vašeho pejska hodí.
Preventivně můžete podávat svým pejskům přírodní produkty. Vytvoříte ve střevě (a snad i v celém organismu) méně příznivé podmínky pro usídlení parazitů.
Když ale zjistíte, že váš mazlík parazity má, nebo je na to podezření, nebojte se tolik použit „tu chemii“. Chráníme tím nejen psy (a jiná zvířata), ale také lidi.
Sbírejte trus po svých miláčcích. Snížíte koncentraci parazitů v prostředí a také šanci, že se nakazí jiný pes nebo člověk. (fuuuuuj)
Mimochodem, věděli jste, že oblíbený „odčervovací“ přírodní prostředek česnek, může být pro psy toxický?
Co dalšího by psy neměli pozřít, a další rady, co se hodí, když jde psovi o kejhák, najdete v šikovném návodu ke stažení ZDARMA na tomto odkazu: