Othematom u psa

Othematom u psa – co to je, proč to je a jak to řešit.

Co to je othematom?

Othematóm (latinsky othematoma)– zní to trochu jako zaklínadlo z Harryho Pottera. Je to složenina z dvou slov: „ot“ znamená ucho a „hematom“ je krevní výron. Takže vlastně ušní krevní výron.

Představte si vnitřní stranu ucha (ta, co kouká u stojících uší dopředu, nebo ta, co je u visících uší schovaná, resp. připláclá k hlavě) a vnější stranu ucha jako dva listy, které jsou k sobě přilepené. Mezi těmito listy je mimo jiné hustá síť cév. Když, laicky řečeno, cévka praskne, vytvoří se krevní výron – othematom.

Ten se může zvětšit až na plochu celého ušního boltce a ouško pak vypadá jako malý balónek. Kvůli tlaku je to pro pejska velice nepříjemné a proto se „nenechává vstřebat“, ale „řeší se“.

Jak řešit othematom?

A to dvojím způsobem. Tzv. konzervativně, kdy othematom veterinář odsaje pomocí jehly a stříkačky. Často je potřeba opakované odsávání a nebo přidání protizánětlivé látky jako jsou kortikoidy přímo do místa výronu (mezi ty dva „odlepené listy“), aby se prosakování z cév zastavilo. Pokud ale toto nepomáhá, tak je na řadě:

Operace, kdy se nařízne vnitřní strana ušního boltce, aby tekutina mohla ven. Rána po řezu se nechá otevřená, aby v jejím místě vznikla jizva a ušní boltec se celý skrz naskrz prošije, aby se k sobě ty dva listy zase pěkně přichytili a nebyl tam volný prostor pro stále se tvořící výron.

Pesan má takto pomocí stehů proštepované ucho někdy i tři týdny, než je hojivý proces dostatečný.

Proč vznikne othematom?

  • zánět
  • zranění
  • celkové onemocnění cév
  • kousnutí

Může to být zánětem zvukovodu (to je ta trubička, co vede do hlubin hlavy). Pejska uši svědí, tak nimi klepe, nebo si je drbe tak intenzivně, že se poruší tenká stěna cév a tekutina z nich začne prosakovat „mezi listy“ ušního boltce.

…nebo si při klepání hlavou ucho o něco zraní.

…nebo je stěna cév oslabená kvůli jinému celkovému onemocnění.

…nebo došlo mezi psy k šarvátce a jeden kousl do ucha druhého.

Hongiho othematom

A jak k othematomu přišel Hongi? Ehmmm. Je to trochu kruto-vtipná historka. Oni rádi s páníčkem drsně blbnou. Hongi okousává ve hře ruky páníčkovi a pániček popotahuje Hongiho zas jinak. No a jednou trochu kousl páníček do ucha Hongiho. Za pár dní byl Hongiho othematom na světě.

Naštěstí je Hongi hodně trpělivý, a i když každé odsávání okomentoval strašlivým vrčením, z kterého tuhla krev v žilách, tak po několika dnech a po aplikaci kortikoidů, se proces plnění zastavil. Zůstalo ale po něm skrabatělé ouško. Proto teď Hongi vypadá jako vojnový veterán. Nebo jako vořech a ne výstavní australský honácký pes s titulem BOB.

Dobrá rada nakonec:

Když váš hafan začne klepat hlavou, nebo si drbat uši, zkontrolujte je. Možná má jenom víc mazu, který stačí pomocí čističů odstranit.
Možná už se v nich rozjel zánět, který potřebuje odborně vyšetřit a přeléčit.

Pokud uvidíte, že je ucho vašeho psa nějak podezřele oteklé, jakoby nafouklé, skočte s ním hned na veterinu. Možná má zrovna othematom.

Srozumitelně vysvětluji veterinární hantýrku a díky jednoduchým trikům a typům pomáhám majitelům pečovat o svého zvířecího parťáka i doma.
Komentáře
  1. Jana Brabcová napsal:

    Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenost s léčením othematomu u mé feny RR. Předem upozorňuji, že jsem laik- chovatel, žádný veterinář.
    Píšete, že se krevní výron nemá nechat jen tak vstřebat a je potřeba krev odsávat, popřípadě operace rozříznutí ušního boltce. Já mám zcela opačnou zkušenost. Hned po prvním objevení nateklého výronu ucha (fena se škrábala a klepala hlavou), jsem začala na nateklé místo 2x denně aplikovat mast Heparoid. Zevnitř i z venku ucha. Krevní výron se sám vstřebal za 10 dnů, ucho je hladké, bez zvrásnění, vypadá stejně jako dřív. Problém s othematomem jsem u feny řešila již 3x, s odstupem asi 4 let. Poprvé, musela být uspána a veterinář ji krev odsával jehlou. Fena si v bdělém stavu nenechala na ucho šáhnout, což chápu. Následně jsem v dalších dvou případech vyzkoušela danou mast a s úspěchem. Možná Vám moje zkušenost pomůže s léčbou i u ostatních pejsků, netvrdím, že bude fungovat na každého. Ale Heparoid napomáhá vstřebávání krevních výronů a otoků, tak proč to nezkusit. I mě tato mast po úrazu hodně pomohla a může psy ušetřit bolestivého odsávání, či operace ucha.

    • Dobrý den a děkuji za komentář a Vaši sdílenou zkušenost. Léčba Heparoidem je určitě jedna z možností a vůbec ji neodmítám, právě naopak. Heparoid používáme na krevní výrony i na jiných místech nežli ucho, často také po operacích. Pokud je ale othematom rozsáhlý, konzervativní terapie většinou nepomáhá. Schopnosti masti nelze u větších othematomů, když je v uchu přítomno i přes 20 ml krvavé tekutiny, přeceňovat. Navíc mnoho psů bolí uši s othematom natolik, že si na ně nenechají sáhnout, natož trpělivě držet na opakované mazání. Jsem ale ráda, když se najde takovýto postup a není potřeba operace.

  2. Andrea Kamasová napsal:

    Dobrý večer,
    Právě jsem se mazlila s naším za chvíli již 10 ti letým Jack Russel Teriérem a ucho má nateklé, ale asi to není bolestivé, nechá si na to sáhnout opakovaně. Je to měkké, velké asi 3cm x 1cm. Mám zkusit koupit zmíněný heparoidem nebo zítra navštívit veterinu?

    Děkuji za odpověď,
    Andrea

  3. LENka Kotrlova napsal:

    Dobry den ,moje 11leta fena Tori mela othematom,byla uz 3krat odsavat z ucha,chvili to utichlo a ted zacala zase treat hlavou ,kolikrat je uplne na nervy.Veterinar nam rekl at ji koupime cistici kapky do usi a kapem .Po aplikaci jsem se nevyspala ,trepala hlavou ,skrabala si ucho a nemohla se ani skoro sklidnit .Nevim co mam tedy delat .Prosim o radu ,nemohu se na to divat ,jak se trapi..:(

    • Dobrý den, pokud je othematom komplikovaný zánětem v uchu, je určitě potřeba léčit i zánět. Veterinář by měl posoudit, zda jsou potřeba kapky antibiotické. Pokud odsávání nebo jiná konzervativní léčba othematomu nepomohla, je potřeba řešit stav chirurgicky.

  4. Lucie napsal:

    Dobrý den, náš veterinář to řešil pouze kapkama.Bohuzel psovi zůstalo klopené a krabate ucho.Jelikoz je to německý ovčák s PP,tak se mi to nelíbí.Da se to nějak řešit,aby měl uši normální?Dekuji

    • Dobrý den, záleží, jak je to dlouho od procesu hojení, ale nejspíš ucho zůstane už deformované z důvodů srůstů. Můžeme si to představit jako jizvovitou tkáň uvnitř boltců. Když se podíváte na fotky mého psa, dopadlo to stejně. Taky je to uchovněný pes s PP, ale neřešíme, jestli „líbí nebo nelíbí“, ale jestli „bolí nebo nebolí“. A tento stav psa nebolí a netrápí a to je pro mně nejdůležitější.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.