Othematom u psa

Othematom u psa – co to je, proč to je a jak to řešit.

Co to je othematom?

Othematóm (latinsky othematoma)– zní to trochu jako zaklínadlo z Harryho Pottera. Je to složenina z dvou slov: „ot“ znamená ucho a „hematom“ je krevní výron. Takže vlastně ušní krevní výron.

Představte si vnitřní stranu ucha (ta, co kouká u stojících uší dopředu, nebo ta, co je u visících uší schovaná, resp. připláclá k hlavě) a vnější stranu ucha jako dva listy, které jsou k sobě přilepené. Mezi těmito listy je mimo jiné hustá síť cév. Když, laicky řečeno, cévka praskne, vytvoří se krevní výron – othematom.

Ten se může zvětšit až na plochu celého ušního boltce a ouško pak vypadá jako malý balónek. Kvůli tlaku je to pro pejska velice nepříjemné a proto se „nenechává vstřebat“, ale „řeší se“.

Jak řešit othematom?

A to dvojím způsobem. Tzv. konzervativně, kdy othematom veterinář odsaje pomocí jehly a stříkačky. Často je potřeba opakované odsávání a nebo přidání protizánětlivé látky jako jsou kortikoidy přímo do místa výronu (mezi ty dva „odlepené listy“), aby se prosakování z cév zastavilo. Pokud ale toto nepomáhá, tak je na řadě:

Operace, kdy se nařízne vnitřní strana ušního boltce, aby tekutina mohla ven. Rána po řezu se nechá otevřená, aby v jejím místě vznikla jizva a ušní boltec se celý skrz naskrz prošije, aby se k sobě ty dva listy zase pěkně přichytili a nebyl tam volný prostor pro stále se tvořící výron.

Pesan má takto pomocí stehů proštepované ucho někdy i tři týdny, než je hojivý proces dostatečný.

Proč vznikne othematom?

  • zánět
  • zranění
  • celkové onemocnění cév
  • kousnutí

Může to být zánětem zvukovodu (to je ta trubička, co vede do hlubin hlavy). Pejska uši svědí, tak nimi klepe, nebo si je drbe tak intenzivně, že se poruší tenká stěna cév a tekutina z nich začne prosakovat „mezi listy“ ušního boltce.

…nebo si při klepání hlavou ucho o něco zraní.

…nebo je stěna cév oslabená kvůli jinému celkovému onemocnění.

…nebo došlo mezi psy k šarvátce a jeden kousl do ucha druhého.

Hongiho othematom

A jak k othematomu přišel Hongi? Ehmmm. Je to trochu kruto-vtipná historka. Oni rádi s páníčkem drsně blbnou. Hongi okousává ve hře ruky páníčkovi a pániček popotahuje Hongiho zas jinak. No a jednou trochu kousl páníček do ucha Hongiho. Za pár dní byl Hongiho othematom na světě.

Naštěstí je Hongi hodně trpělivý, a i když každé odsávání okomentoval strašlivým vrčením, z kterého tuhla krev v žilách, tak po několika dnech a po aplikaci kortikoidů, se proces plnění zastavil. Zůstalo ale po něm skrabatělé ouško. Proto teď Hongi vypadá jako vojnový veterán. Nebo jako vořech a ne výstavní australský honácký pes s titulem BOB.

Dobrá rada nakonec:

Když váš hafan začne klepat hlavou, nebo si drbat uši, zkontrolujte je. Možná má jenom víc mazu, který stačí pomocí čističů odstranit.
Možná už se v nich rozjel zánět, který potřebuje odborně vyšetřit a přeléčit.

Pokud uvidíte, že je ucho vašeho psa nějak podezřele oteklé, jakoby nafouklé, skočte s ním hned na veterinu. Možná má zrovna othematom.

Srozumitelně vysvětluji veterinární hantýrku a díky jednoduchým trikům a typům pomáhám majitelům pečovat o svého zvířecího parťáka i doma.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.