Vakcinace psů – je, nebo není potřebná?

Vakcinace neboli očkování je velmi ožehavé téma v dnešní době. Mnoho debat se vede nejen o vakcinaci lidí, ale i zvířat.

VÍTE…?

  • proti jakým nemocem je možné psy očkovat?
  • jestli je to zrovna pro vašeho psa nutné?
  • a co vlastně znamenají ta písmenka ve vašem „očkováku“?

„Já už toho svýho starýho čokla očkovat nebudu, co vy na to, doktorko?“
„Jak chcete, ale než se rozhodnete, něco Vám řeknu.“

Faktem je, že díky plošné vakcinaci se u nás vymýtilo mnoho smrtelných nemocí. Jednou z nich je vzteklina. Málokdy se v naší psí populaci setkáme např. i se psinkou, protože bývá součástí běžného očkovacího schématu.

Druhým faktem je, že vakcinace může mít i nežádoucí účinky nejen v podobě anafylaktické (alergické) reakce ale například i postvakcinačního sarkomu (typ nádoru vyskytující se jako reakce na očkovací látku). Proto je potřeba zohlednit riziko a přínos. Nelekejte se, přínosy bývají o mnoho vyšší, než rizika.

V tomto článku se budu věnovat běžným a dostupným vakcínám pro psy na našem trhu a také vám řeknu svůj názor na jednotlivé z nich.

Nejsem zastánce očkování všech dostupných vakcín bez rozmyslu a vždy zkonzultuji s majitelem, kde se jeho pes pohybuje a podle toho vyberu typ a rozsah vakcinace.

Proti čemu MUSÍME psa očkovat?

Vzteklina (R – Rabies)

Obr. 1: Europas/Očkování proti vzteklině vakcínou Nobivac Rabies

R – je zkratka pro vzteklinu a takto bývá označená i na nálepce, kterou dostane váš pes do očkovacího průkazu.

Pro psy je očkování proti vzteklině ze zákona povinné. Je to proto, že vzteklina je přenosná na lidi a je v téměř 100% smrtelná. Takže očkováním zvířat proti vzteklině chráníme i sebe. Vir se přenáší ze slin vzteklého do krve pokousaného.

Díky odpovědnému přístupu majitelů a plošné vakcinaci v Československu jsou naše země již dlouhá léta vztekliny tzv. prosté, což se o některých okolních státech říci nedá.

Vakcinace proti vzteklině je povinná, i pokud chcete vycestovat do zahraničí a mnoho zemí má další opatření proti zavlečení vztekliny. Např. stanovení protilátek v krvi, nebo karanténu. Tyto informace si vždy včas před cestou ověřte v dané zemi, nebo na veterinární správě.

Dostupné vakcíny proti vzteklině a délka působení

Psi se standardně očkují proti vzteklině tzv. subkutánně, tzn. vpichem pod kůži.
Na trhu jsou vakcíny na jeden, dva nebo tři roky. Tzn., že po aplikaci přetrvávají protilátky v těle 1-3 roky.

Stejně si vždy před cestováním ověřte, jestli vaše cílová destinace nevyžaduje každoroční očkování psa proti vzteklině nezávisle na druhu vakcíny.
Užitečné info můžete nalézt ZDE.

Štěňata se očkují proti vzteklině nejdříve ve věku 12 týdnů. Poté stačí přeočkování po jednom, dvou nebo tří letech v závislosti od typu vakcíny.

Historka z ordinace:

Klient nám tak jednou přinesl do ordinace leguána. Prý ho posílá doktor z nemocnice, aby si splnil zákonnou povinnost a nechal vyšetřit zvíře, které ho pokousalo, jestli nemá vzteklinu. Trošku pobaveně jsme museli pana poslat bez veterinárního potvrzení domů. Vzteklinu mohou mít pouze teplokrevní živočichové (savci), ke kterým leguán nepatří.

Proti čemu vždy DOPORUČUJI očkovat

Tzv. kombinace

Vakcíny proti 3-5 nemocem v jedné dávce (psinka, parvoviróza, infekční hepatitída a k nim často také parainfluenza a leptospiroza). Díky tomu, že jsou zařazené do běžného očkovacího schématu, tak se u nás tyto choroby vyskytují už velmi sporadicky. Občas propuknou v chovech s nevhodnými podmínkami a velkým počtem psů na jednom místě. U štěňat pak často končí úhynem. U dospělých psů se může jednat o vážný průběh, kde je nutná hospitalizace a intenzivní lékařská péče.

Podobně jako u lidí i u psů platí, že nejmladší a nejstarší, nebo jinak oslabení psi jsou na vypuknutí nemoci náchylnější. Proto u veterináře neobstojí argument, že staré psy už majitel nenechá očkovat, aby se nezatížili.
Pokud pes žije jenom doma „na gauči“, tak opravdu nic nechytí. To je relevantní důvod, proč neočkovat. Ale když chodí ven…

Obr. 2: Kombinovaná vakcína pro psy proti 5 infekčním nemocem

Psinka (D)

– virové onemocnění postihující dýchací, trávicí, nervový aparát a kůži.

Parvoviróza (P)

– virové onemocnění postihující trávicí a způsobující krvavé průjmy a zvracení, následně smrt.

Infekční hepatitida (H)

– virové onemocnění postihující játra

Leptospiróza (L)

– bakteriální onemocnění, které přenášejí hlodavci močí a trusem a je přenosné i na lidi. I když je vakcína označená jako L4 – je proti 4 typům (sérovarům) leptospir.

Proti čemu ZVAŽUJI očkovat

Tetanus (T)

– další nebezpečná a potenciálně smrtelná nemoc. Bakterie tetanu se dostává do těla otevřenou, hlubokou ranou. Doporučuji tedy očkovat proti tetanu hlavně psy pracovní, kterým hrozí častěji zranění, psy pohybujících se u koní (v koňském trusu se mohou nacházet spóry tetanu), přezubující štěňata (berou do tlamy úplně všechno), případně feny, které budou rodit venku …

Takže pokud máte „gaučáka“, očkování proti tetanu není nezbytné.

Psincový kašel (KC)
= Pi+Bb

– onemocnění přenášející se kapénkovou infekcí, které způsobuje virus Parainfluenzy (Pi) v kombinaci s bakterií Bordetella bronchiseptica. Onemocnění není smrtelné, ale dokáže suchým kašlem velmi potrápit hlavně na jaře a na podzim.

Doporučuji ho očkovat u pejsků, kteří se často setkávají s jinými (cvičák, výstavy).

Momentálně jsou na trhu dva typy vakcín: jedna injekční, která se aplikuje pod kůži, a druhá intranasální, která se aplikuje do nosní dírky.

Parainfluenza (Pi)

– virové onemocnění postihující dýchací aparát, nejedná se o primární smrtelné onemocnění.
Může být už v základním očkovacím schématu tzv. pětikombinaci spolu DHP a L. (Koukněte na obr. 2.)
Existuje i samostatná vakcína proti Pi v kombinaci s agens – Bordetela bronchiseptica.

Borelióza (B)

– velký strašák u lidí není až tak rozšířený problém u psů a koček. Jejich organizmus je přirozeně odolnější vůči infekci touto bakterií.
Důležitější než vakcinovat proti borelióze, mně osobně přijde chránit zvířata před samotnými klíšťaty. Protože nemocí, které přenášejí, je mnohem více než jenom borelióza.

Proti čemu NEOČKUJI

Proti plísním. Na trhu je vakcína proti onemocnění kůže a srsti vyvolanému plísní Microsporum canis.

(Plísně jsou na samostatný článek, tak jenom moje osobní zkušenost, že vakcína byla v případě postižení neúčinná a používat ji preventivně neřeší problematiku šíření plísně v prostředí.)


Jak se očkují štěňata

U štěňat se imunitní systém teprve vyvíjí, proto je u nich odlišné schéma očkování jako u dospělého psa. Níže je tabulka standardního schématu očkování (není ale takto striktně dané):

Věk štěněte Vakcína
6 týdnů: DP
9 týdnů: DHPPiL
12 týdnů: DHPPiL + R

(Co znamenají ta velká písmena, už po tomto článku určitě víte 😉 )

Vakcína: jedno/dvou/tříletá?

Zjistěte si u veterináře, jakou vakcínou proti dané nemoci/nemocem očkuje a zda je opravdu nutné každoroční přeočkování.
Jsou na trhu totiž vakcíny, které drží imunitu rok, dva ale i tři.
Například Nobivac DHP je vakcína registrovaná s tříletým účinkem.
Pokud ji ale očkujeme v kombinaci s Leptospirou a Parainfluenzou, tak proti těmto nemocem se udává účinek jenom rok. Proto vás nejspíš veterinář „nutí“ chodit na očkování každoročně.

Reakce na očkování

Na jakékoliv očkování může vzniknout reakce. Nejčastěji je to únava v den očkování. Pesanovi může mírně stoupnout tělesná teplota, protože jeho imunitní systém maká. Proto v den očkování neplánujte žádné velké výlety nebo převozy, či jiné stresové akce. Nechte mazlíka odpočívat.

Lokální reakce po očkování

Jedná se o reakci v místě vpichu, kde se vytvoří boulička. Její vstřebání může trvat několik dalších dní, někdy až týdnů.

Zapamatujte si, kam váš mazlík dostal injekci, protože když za pár dní po očkování objevíte malou bouličku, tak budete v klidu a nepoběžíte na veterinu v představě nejhoršího možného nádoru na světě, který musí okamžitě pryč.

V raritních případech může být i lokální reakce bouřlivá a může se vytvořit poměrně velká boule, nebo zánět či absces (dutina naplněná hnisem). V takovém případě je boule bolestivá na dotek, teplá, s načervenalou kůží. S tou už je potřeba opravdu zajít radši na veterinu.

Veterináři mají přehled o vakcínách, které takovéto reakce můžou vyvolat a upozorní vás na to. Jedou z nich je vakcína proti psincovému kašli.

Alergická reakce na očkování

  • Setkáváme se s ní spíš u malých plemen psů (čivava, yorkshire, krysařík apod.)
  • Vzniká nejčastěji do 2 hodin od podání vakcíny.
  • Začíná svěděním obličeje, pokračuje otokem víček, pysků, uší nebo celé hlavy. Může se vyskytnout jako celotělová kopřivka.
  • Většinou sama odezní během několika hodin (pomoci může studený obklad. Ale který pes si nechá na svědící tlamě obklad, že?)
  • Pokud má kromě otoku váš pes další příznaky jako výrazná apatie, dýchací potíže, neudrží se na nohou, padá, má křeče – okamžitě vyhledejte veterináře.
  • Nechoďte na očkování, pokud nemůžete mít psa nejbližší 2 hodiny pod dohledem.

Vážné alergické reakce jsou velmi sporadické. Obava z nich není důvodem k neočkování. Ale existují výjimky, kdy ze závažných zdravotních důvodů váš veterinář nedoporučí žádné očkování.

Postvakcinační komplikace

Asi nejzávažnější komplikací po očkování je postvakcinační sarkom. Jedná se odruh nádoru, který vznikne v místě očkování, jako neadekvátní odpověď organizmu na očkovací látku.

Setkáváme se s ním raritně a když už, tak spíše u koček a fretek. Proto se upřednostňují vakcíny bez tzv. adjuvans – přídavných látek.

Jak je naočkovaný můj pes Hongi?

Osobně volím vakcíny s delší dobou působnosti, tzn. že po vakcinaci se protilátky udrží na ochranné hladině déle než rok.

Hongiho očkuji:
Proti vzteklině vakcínou na tři roky.
Pětikombinací, ve které jsou 3 složky (DHP) na tři roky, a dvě (Pi a L) jenom na rok. Pi nás v mezičase netrápí a L mu přeočkuji každý rok.
Proti tetanu – protože žije u koní a občas přijde k zranění ;).

Upozornění

Očkovat se smí pouze klinicky zdravé zvíře. Proto by vašeho psa měl veterinář před očkováním řádně klinicky vyšetřit.

Co všechno při preventivní prohlídce standardně kontroluji, o tom je tento článek. Pokud nechcete propást ani další zajímavé témata, přihlaste se k odběru Novinek od Vetiny.
Pokud prohlížíte na pc, tak je formulář v postranním panelu (v pravém horním rohu této stránky). Pokud surfujete na mobile, tak ho najdete pod tímto článkem.

Už je vám jasnější, proti čemu nechat vašeho parťáka očkovat?
Pokud NE, napište do komentářů, vysvětlím znovu a jinak.
Pokud ANO, napište mi, proti čemu a proč jste se rozhodli svého pesana očkovat.

Srozumitelně vysvětluji veterinární hantýrku a díky jednoduchým trikům a typům pomáhám majitelům pečovat o svého zvířecího parťáka i doma.
Komentáře
  1. ZDENKA Hruba napsal:

    Dekuji moc za vase informace v tomto clanku!ockuji v kombinaci proto musim chodit kazdy rok ale nevim jestli to vadi nevadi na zdravi psa mozna lepsi jednou za 3 roky(ci nejak nezatezuje organismus)?…Predem dekuji za odpoved pani dr.diky moc.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.