Celou noc jste strávili běháním se psem, protože ho trápí průjem. Nevíte, jestli je to po nových konzervách, nebo „něco hnusnýho“ sežral venku, anebo chytil nějakou infekci.
Co použít jako první pomoc proti průjmu? Pektínové tablety, detoxikační gel, Smectu, křemelinu, černé uhlí, rýži nebo rovnou jet na veterinu?
Vezmeme to po pořádku. Když budeme vědět příčinu, bude řešení jednoznačnější.
Cizím tělesem označujeme věc, která není stravitelná. Hračky, ponožky nebo jiné kusy oblečení. Nevěřili byste, co jsme už z bříška mazlíků vytáhli.
Na kliniku nám chovatel přinesl varana, který byl tak pažravý, že mu nestačili kousky masa podávané na jehle, ale vytrhl celou jehlu majiteli z ruky a polknul. Naštěstí byl během několika desítek minut na klinice a jehlu jsme v anestezii z varana vytáhli endoskopem.
Občas se stane, že si miláčkové vezmou z koutů domácnosti nejen ručník na hraní, ale také jiné zajímavé věci na zkoumání. Někdy je to téměř neškodné mýdlo nebo antikoncepce, jindy ale nebezpečné kytky (např. oleander) nebo čistící prostředky jako Savo.
Na zahradě či v květináči to zas může být velice nebezpečné hnojivo nebo v garáži různé chemikálie.
Nebezpečné jsou také jedy na slimáky. Otrava se u pejska projeví zeleným průjmem a horečkou.
Naopak otrava na hlodavce se neprojevuje průjmem, ale až za několik dní, nebo dokonce týdnů krvácením ze sliznic. Je to z důvodu poruchy srážlivosti krve, kterou jed způsobí.
Co dělat, když pes sežere, co nemá? Přehledný a jednoduchý návod, který můžete pro sebe, děti nebo babičku s dědečkem vytisknout, stáhněte zdarma jako pdf na: 5 rad, jak zachránit psovi kejhák.
Když váš psí kámoš trpí průjmem delší dobu, nebo se průjmy opakují, neprospívá, hubne, kvalita srsti je špatná, problémem může být ve stravě.
Samozřejmě je potřeba vyloučit předtím jiné příčiny, jako jsou paraziti nebo metabolický problém (viz 6. bod níže), ale nesnášenlivost určité složky krmiva začíná být čím dál častější problém také u psů.
Potravinovou intoleranci testujeme pomocí eliminační diety.
Možná vás překvapí, že i kvalitní granule s vysokým podílem masa bez obilovin můžou způsobit průjem. Záleží totiž také na enzymatické schopnosti organizmu trávit jednotlivé složky granulí.
Když enzymy, hormony a trávící šťávy nefungují jak mají. Mezi tyto nemoci patří např. snížená funkce slinivky (EPI), zánět slinivky (pankreatitis), a další nemoce se záhadnými názvy jako hypoadrenokorticismus, hypertyreóza atd..
Stres spouští v těle řadu mechanismů a jedním z nich je také zrychlená peristaltika, která může vyústit v průjem.
Změna prostředí, majitele, nový člen rodiny, to všechno může vašeho miláčka rozhodit. Tady většinou stačí probiotika, na pár dní pektínové tablety nebo adsorbens v gelu, přírodní látky proti stresu, klid a trpělivost.
Lymfektázie (onemocnění lymfatické tkáně), autoimunitní a nádorové onemocnění, IBD… Ale to už bude na jiný článek.
Chcete pravidelnou dávku rad a tipů od veterinářky? Klikněte si o ně na VETINA.